יהודי יאנינה / יואנינה

העיר יואנינה (עירו של יוחנן הקדוש) או יאנינה כפי שקוראים לה היהודים כדי לא להזכיר את שמו של יוחנן, היא עיר בירת מחוז אפירוס שבצפון מערב יוון וככל הנראה היא אחת מקהילות היהודים העתיקות ביוון. ראשיתה של הקהילה ככל הנראה עוד מימי בית שני כאשר חלק מהתפוצה היהודית התיישבה באזור יוון (לפי מקורות אחרים התיישבה הקהילה היהודית במחוזות יוון אפילו מוקדם יותר, עוד בימיו של אלכסנדר הגדול, במאה ה-4 לפני הספירה).
הקהילה היהודית ביאנינה נודעה כקהילה "רומניוטית" (לא אשכנזים ולא ספרדים, קהילה שמקורה ככל הנראה ביהודים שיצאו מארץ ישראל לאחר חורבן הבית השני אשר התיישבו באזורי אסיה הקטנה והבלקן) וזאת על מנת להבדילה מהקהילות היהודיות שהגיעו מאוחר יותר לאזור במאה ה-15, עם גירוש יהודי ספרד.

מטיילי רימון טיולים בבית הכנסת עם אלגרה, בת הקהילה היהודית בעיר

באמצע המאה ה-19 היתה קהילת יאנינה קהילה מרכזית ביוון ובה היו כ-2,400 יהודים אשר היוו כ-15% מאוכלוסיית העיר. במהלך מלחמת העולם השנייה, ב-24 במרס 1944, הקיפו יחידות גרמניות את הרובע היהודי בעיר והעלו כ-1,870 יהודים על משאיות במסע ארוך עד למחנות ההשמדה שבפולין.

ארון הקודש בבית הכנסת

אחד מהרגעים המרגשים כיום בביקור בעיר הוא ביקור בבית הכנסת של יאנינה אשר כבר כמעט ולא פעיל היום (הקהילה היהודית בעיר מונה כ- 30 חברים) ולראות את ספרי הקודש בני מאות השנים אשר הוסתרו וכך גם נשמרו על ידי אנשי הקהילה היוונית הנוצרית בעיר עד לאחר המלחמה.

ספרי התורה בבית הכנסת

בבית הכנסת הוקם מוזיאון קטן ובו מספר מצבות ומוצגים מהעבר וגם לוח זיכרון בו מפורטים שמות אנשי הקהילה אשר נרצחו בשואה, שמות אשר נאספו מהזיכרון של הבודדים אשר שרדו את השואה היות והגרמנים השמידו כל זכר לקהילה היהודית בעיר.

על פי הכתובים, בית הכנסת היה קיים כבר במאה ה-8, צורת הישיבה בו פונה לשני הצדדים כאשר ההיכל פונה לכיוון ירושלים ובצד השני, בימה  מוגבהת. את ספרי התורה שניצלו במלחמת העולם ה-2, יהודי יאנינה מאוד רוצים להעביר לישראל, אך ממשלת יוון לא מאפשרת זאת בטענה כי אלו עתיקות יוון. לא רחוק מהרובע בו חיו היהודים בעבר ובאחת הכיכרות המרכזיות בעיר, ניצבת אנדרטה אשר הוצבה על ידי הקהילה היוונית המכבדת את בני ובנות הקהילה היהודית של העיר אשר ניספו בשואה.

אנדרטת זיכרון לנרצחי השואה היהודים בעיר יאנינה
%d בלוגרים אהבו את זה: