sitemap.xml סלבדור דאלי והמוזיאון בפיגראס
לטייל בתאילנדלטייל ביווןלטייל בפורטוגללטייל בספרדלטייל בהולנד

סלבדור דאלי והמוזיאון בפיגראס

סלוודור דאלי נולד בשנת 1904 בעיר פיגראס שבספרד, למד בבית הספר העירוני לציור, שם רכש את השכלתו הראשונית באמנות. 
בשנת 1917 מארגן אביו בבית המשפחה תערוכת רישומי פחם של בנו הצעיר. 
את התערוכה הפומבית הראשונה שלו אשר נערכה בשנת 1919 הוא עורך בתאטרון העירוני בפיגראס, תאטרון אותו יהפוך ברבות הימים למוזיאון דאלי ובו גם יקבר. 
בשנת 1922 עובר דאלי למדריד, שם הוא לומד באקדמיה לאמנות. בשלב זה כבר רכש לו דאלי מעמד של אדם אקסצנטרי, ששערו ארוך והוא מתגאה בפאות-לחיים, בשפם מצועצע, במעיל, בגרביונים ובמכנסיים בגובה הברכיים בסגנון המאה הקודמת. 

דאלי מסולק מהאקדמיה זמן קצר לפני בחינות הגמר בשנת 1926, כאשר הוא מצהיר בריש גלי כי לאיש בפקולטה אין את הכישורים המתאימים לבחון אותו.
באותה השנה הוא מבקר את ביקורו הראשון בפריז, שם פגש את פבלו פיקאסו, בשנים הבאות יצר דאלי מספר יצירות שהושפעו משמעותית מפיקאסו ומחואן מירו.

שנת 1929 הייתה שנה חשובה בחיי דאלי: הוא שיתף פעולה עם הבמאי הספרדי לואיס בוניואל בסרט הקולנוע הקצר "כלב אנדלוסי". הוא פגש את המוזה שלו שהפכה לאשתו - גאלה, (שנולדה כהלנה דלובינה דיאקינוף, מהגרת מרוסיה, המבוגרת ממנו ב-11 שנה, שהייתה נשואה אז למשורר פאול אלוארד). 
באותה שנה היו גם לדאלי מספר תערוכות מקצועיות חשובות והוא הצטרף באופן רשמי לקבוצה הסוריאליסטית החשובה ששכנה באותם ימים ברובע מונפרנאס בפריז.

עם עלייתו לשלטון של הרודן פרנקו בעקבות מלחמת האזרחים בספרד, נקלע דאלי למחלוקת פוליטית עם עמיתיו הסוריאליסטים. לאור החלטתו להמשיך ולהתגורר בספרד תחת שלטון פרנקו, דאלי מורחק רשמית מהקבוצה הסוריאליסטית, ולאחר הרחקתו התייחסו אליו הסוריאליסטים בלשון עבר כלא קיים, כאילו היה מת. 

בשנת 1940,תחילת מלחמת העולם השנייה באירופה, עברו דאלי וגאלה לארצות הברית, שם גרו במשך שמונה שנים. ולאחר מכן שבו לספרד ואת שארית חייו העביר דאלי בקטלוניה האהובה עליו. 

בשנת 1960 התחיל דאלי לעבוד על תיאטרון -המוזיאון בעיר הולדתו, פיגראס.
המוזיאון בפיגראס נבנה באותו מבנה בו הציג דאלי את תערוכתו הראשונה כאמן צעיר, זה היה הפרויקט הגדול ביותר שלו ועיקר תשומת הלב שלו עד שנת 1974.
גאלה, רעייתו של דאלי, נפטרה ב-10 ביוני 1982. לאחר מותה איבד דאלי את העניין בחייו. הוא מייבש את עצמו בכוונה, יש החושבים שהיה זה נסיון התאבדות, או נסיון להיכנס למצב של חיות מושהית.
דאלי עובר לטירה שרכש לגאלה בפובול, ובשנת 1984 פרצה שריפה בחדר השינה שלו בנסיבות לא ברורות, ייתכן שהיה זה נסיון התאבדות נוסף של דאלי אשר איבד את העניין בחיים ללא המוזה שלו. דאלי חולץ מהבית הבוער והוחזר לפיגראס, שם דאגה קבוצה של חברים, תומכים ואמנים אחרים לכך שבשנותיו האחרונות יוכל לחיות חיים נוחים בתיאטרון-מוזיאון שלו. 

בעבר הועלו טענות כנגד עובדי הבית שלו שהם כביכול החתימו אותו על בדי ציור ריקים שאחר כך צויר עליהם (גם לאחר מותו) והם נמכרו כציורים מקוריים. בשל כך סוחרי אומנות מפגינים חשדנות כלפי עבודות מאוחרות המיוחסות לדאלי.

סלבדור דאלי נפטר מכשל בלב ב-23 בינואר 1989 בפיגראס, והוא קבור בקריפטה של התיאטרון-מוזאון שלו.


מוזיאון דאלי בפיגרס, למטייל העצמאי - ניתן להגיע ברכבת מהעיר ברצלונה, לרדת בתחנת הרכבת בעיר פיגרס ולצעוד מרחק קצר ועל פי השילוט למוזיאון דאלי.


עמיר פרי - מלווה ומדריך טיולים בחו"ל
 
 
 
 
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
1.
תודה  (ל"ת)
25/06/14 23:50
מאת: ayala


תפריט דף הבית