המקוק הברברי

אוכלוסיית קופי המקוק הברברי הנמצאת בצוק גיברלטר היא הגדולה ביבשת אירופה ונחשבת באופן לא רשמי לחיה הלאומית של גיברלטר. ההשערה היא כי ראשוני המקוק הברברי הובאו מצפון אפריקה על ידי המוסלמים אשר שלטו בעבר בדרום חצי האיברי וזאת כדי לשמש להם כחיות מחמד.

כיום נחשבים קופי המקוק הברברי כאטרקציה תיירותית בגיברלטר, רובם שוכנים כדרך קבע בשמורה במעלה הצוק, אך לעיתים קרובות הם גם מגיעים לאזור מערת הנטיפים הגדולה סנט מייקל כדי לפגוש את התיירים המגיעים לבקר בה. המקוק רגיל לאינטראקציה עם בני האדם והתיירים יכולים להתקרב אליהם אך אם הם נבהלים (הקופים) הם יכולים לתקוף ולשרוט ולכן חשוב לשמור על מרחק בטוח מהם כמו גם שמירה על הרכוש של המבקרים במקום כגון תיקים (במיוחד את אלו עם הכסף והדרכונים)/כובעים/משקפיים אותם אוהבים הקופים לקחת ולעלות איתם על אחד העצים בסביבה. היות והקופים פיתחו בעבר יחסי תלות עם בני האדם באופן שגרם להם להגיע לעיר המיושבת ולגרום לנזקים, הוחלט על ידי הממשל המקומי לאסור על תושבים ותיירים להאכיל אותם והעובר על הנחייה זו צפוי לקנס גדול של 500 לירות שטרלינג.

בעבר טופלו הקופים על ידי קצין מיוחד מהצבא הבריטי אשר דאג לרווחתם ולאספקת מזון מתאים. כל לידה של מקוק זכתה לתשומת לב רבה וחלקם אף זכו להיקרא על שמם של אישים חשובים, קופים חולים או פצועים נלקחו לבית החולים של הצי המלכותי ושם זכו לקבל טיפול רפואי. כאשר עזב חיל המצב הבריטי את גיברלטר עברה האחריות לטיפול באוכלוסיית הקופים לממשלת גיברלטר.

כיום מטופלים המקוקים בגיברלטר על ידי החברה הגיברלטרית לאורניתולוגיה והיסטוריה של הטבע (GONHS), המקוקים מקבלים אספקה יומית של מים מתוקים, ירקות, פירות וזרעים, ובריאותם נבדקת באופן שוטף תוך כדי מעקב מתועד על גודלם ומשקלם.

בגיברלטר קיימת עד היום אגדה שלפיה כל זמן שבו המקוקים הברבריים יהיו בגיברלטר המקום ימשיך להיות נתון בשליטה בריטית. בשנת 1942 תוך כדי מלחמת העולם השנייה הצטמצם מספר המקוקים הברבריים לשבעה בלבד, אז הורה וינסטון צ'רצ'יל (שכמובן שהאמין באגדה זו) להגדיל את מספרם באמצעות ייבוא של קופים ממרוקו ומאלג'יריה. קיימת אגדה נוספת שלפיה קיים חיבור פיזי תת ימי שטרם התגלה בין גיברלטר ליבשת אפריקה. לפי אגדה זו המקוקים הברבריים הגיעו לצוק גיבלרטר ממרוקו דרך מעבר זה.

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלי,
סמנו כאן בהמשך ונשמור על קשר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: