"תלויים באוויר"

מטאורה (Meteora), אחד מהמקומות מרהיבי העין ביוון הנמצא בצפון חבל תסליה במרחק של 375 ק"מ מהעיר אתונה ו- 225 ק"מ מהעיר סלוניקי. פרוש השם "מטאורה" הוא "תלוי באוויר", ואכן זה המראה אותו רואים אלו המגיעים לבקר במקום. 
הצוקים המרשימים הנמצאים בשטח של 3.75 קמ"ר, מורכבים מאבן חול ומסלעי משקע בהם שברי סלעים אשר התחברו להם יחדיו (קונגלומרט) והמתרוממים לגובה של כ- 400 מ' מעל פני האדמה ונוצרו כנראה מפעילות ססמית אשר גרמה לסלעי משקע לעלות מעל פני האדמה לפני מיליוני שנים ובהמשך השנים תהליך בליה ארוך עיצב את מראה הצוקים הייחודי. גרסא אחרת אומרת כי לפני מיליוני שנים פגע באזור מטאור אשר "עיצב" את פני הקרקע עם תהליך הבליה כתוצאה מהשפעות מזג האויר.

כיצד הוקמו המנזרים על ראש המצוקים? על פי הסיפורים של תושבי המקום, המנזרים הוקמו ישירות על פסגות המצוקים ללא כל יסודות, והגישה אליהם בוצעה באמצעות סולמות וסלים אשר חוברו לחבלים (סוג של מעלית בהפעלה ידנית). במאה ה-19 החלו הנזירים לבצע שיפוץ בחלק מהמנזרים שנשארו פעילים ונבנו מדרגות אבן כדי שיהיו נגישים יותר להגעה ולהעברת אספקה.

מנזר איאס טריאדוס (מנזר גברים)

ההתיישבות הדתית במקום החלה לפני למעלה מ-1000 שנים, האפשרות להתבודד במקום מושכת בשנת 985 לספירה נזיר דתי אשר מבקש למצוא לעצמו מקום מסתור מבודד.
במהלך המאה ה-11 מגיעות לאזור קבוצות של נזירים המחפשות מקומות להתבודד והם מתיישבים בתוך המנהרות בין סלעי המצוקים. במאה ה-14 מוקם המנזר הראשון על ידי הנזיר אטנסיוס, הקמת המנזר (אשר שמו היה "המטאורון הגדול") ופלישת העות'ומנים ליוון באותה מאה הביאו להקמת מנזרים נוספים על הפסגות הבלתי נגישות כך שהנזירים יוכלו לקיים את הפולחן הדתי ללא חשש, וגם לשמור במקומות המבודדים על אוצרות הכנסיה. במאה ה-16 מגיעה בניית המנזרים במקום לשיא, 24 מנזרים פעלו על הצוקים המבודדים.

בהמשך השנים ננטשו המנזרים, במלחמת העולם ה-2, עם כניסת הגרמנים ליוון הופכים המנזרים הנטושים במטאורה לבסיס לפעילות פרטיזנים. הפרטיזנים אשר יצאו מהמקום לפעילות גרילה כנגד הכוחות הגרמנים הביאו להפעלת סנקציות קשות מצד הגרמנים כנגד תושבי הכפר קלמבקה הממוקם בסמוך לצוקים ואשר תושביו תמכו בפרטיזנים ודאגו להם לאספקה. 

מנזר איו סטפנו (מנזר נשים)

בשנות ה-60 של המאה ה-20 מחליטה קבוצת נשים לעלות למנזרים, לשפץ אותם ולהחזיר אותם לשימוש דתי. לאחר שקיבלו את אישור הכנסיה הן מתחילות בעבודות השיפוץ בעזרת אנשי הכפר ואחריהן שבים גם הנזירים הגברים למנזרים במטאורה. כיום פעילים בצוקי מטאורה 6 מנזרים בלבד, 4 מהמנזרים מאויישים בנזירים ו-2 מנזרים מאויישים בנזירות. סלילת הכביש המחבר בין המנזרים והנגשת המקום, כמו גם צילומי סצינת הסיום בסרט "לעינייך בלבד" מסדרת סרטי ג'ימס בונד (בהשתתפות חיים טופול) באתר המקסים, הפכו את צוקי מטאורה לאתר תיירות פופולרי.

עם מטיילי "רימון טיולים" במנזר רוסאנו (מנזר נשים)

ההרשמה לטיול ליוון בעיצומה, לפרטים לחצו:מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלי,
סמנו כאן בהמשך ונשמור על קשר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: