הפירמידות של גוימאר

הפירמידות נמצאות בכפר בשם גוימאר שנמצא במזרח האי טנריף. המבנים האלו הם עדיין חידה לחוקרים, במשך שנים רבות האמינו שהפירמידות נבנו על ידי האיכרים תושבי המקום אשר סיקלו אבנים מהשטח החקלאי שלהם וערמו אותן בקצה השדה. מנהג זה היה נפוץ באיים הקנריים ודיווחים של התושבים המקומיים וגם תמונות ישנות מראים כי היו פירמידות כאלו במקומות רבים ונוספים על האי, אך רובן נהרסו במשך הזמן כי היו חסרות תועלת והתושבים השתמשו באבן כחומר בנייה נגיש, זמין וזול. באזור הכפר גוימאר היו תשע פירמידות כאשר מהם נותרו כיום רק שש. לפירמידות אין את הצורה שאנו רגילים לראות כמו הפירמידות שבמצרים, כאן מדובר במבנים שבסיסן מלבני והבנויות מחמש מדרגות, ויש להן דמיון לפירמידות של בני המאיה והאצטקים שבמקסיקו.

בשנת 1991 נבדק האתר על ידי החוקר תור היירדאל שמצא כי האדמה עליה נבנתה פירמידה עברה ישור, מקור האבנים הוא בסלעי לבה ולא אבנים מהשטח הקרוב וכן האבנים שבצלעות הפירמידה עברו סיתות. עוד מצא החוקר ממצא מדהים וכי לכיוון שבו בנויות הפירמידות באתר בגוימאר יש משמעות אסטרונומית. מפיסגת הפירמידה הגדולה ביותר ניתן לראות ביום הארוך ביותר (נקודת ההיפוך של הקיץ) שקיעה כפולה – השמש שוקעת מאחורי פסגת הר גבוה, עוברת אותה, מופיעה שנית ושוקעת מאחורי הר נוסף פעם שנייה. עוד ממצא אסטרונומי הוא שלכל הפירמידות יש מדרגות בצדן המערבי, מקצה המדרגות ניתן לראות את זריחת השמש בבוקר של נקודת ההיפוך של החורף, היום הקצר ביותר.

למרות המחקר שנעשה במקום, עדיין לא הצליחו לגלות את גילן של הפירמידות וגם מי בנה אותן. עד לכיבוש הספרדי במאה ה- 15 הכפר גוימאר היה משכנו של אחד מעשרת ה"מנסיס", המלכים של טנריף. המקום ממנו באו הגואנצ'ים, הילידים המקומיים איננו ברור עד היום, המעבר מאפריקה – היבשת הקרובה, קשה בגלל זרמי הים, ונוח יותר להגיע לאיים הקנריים מאירופה ומאזור הים התיכון.

התאוריה של היירדאל היא כי האיים הקנריים היו בסיסים למסחר קדום בין יבשת אמריקה לים התיכון ואפילו כריסטופר קולומבוס עשה בו שימוש לפני מאות שנים. להוכחת התאוריה שלו בנה היירדאל בשנת 1970 ספינת פפירוס והראה כי ניתן לשוט מצפון אפריקה לאיים הקריביים בשיטות הספנות הקדומות, כשהפליג ממרוקו לברבדוס על גבי ספינת פפירוס. שחזור מלא של ספינת הפפירוס נמצא במרכז המבקרים שאתר הפירמידות.

רוצים לשמור על קשר, סמנו כאן בהמשך…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: