הר הגעש טיידה

הר הגעש טיידה שבאי טנריף גובהו 3,718 מ' והוא הר הגעש השלישי בגובהו בעולם והנקודה הגבוהה ביותר בספרד הניצב במרכזו של הפארק הלאומי טיידה ששטחו 189 קמ"ר, אתר מורשת של אונסק"ו ובו מבקרים כ- 4 מיליון מטיילים בשנה.

הר הטיידה

7,500 מ' הוא גובהו של ההר אם נמדוד אותו מבסיסו אשר בקרקעית האוקיינוס, רוחבו 17 קילומטרים ונוכל לראות בו צוקים תלולים, קירות אנכיים וסלעי בזלת רבים בצורות מיוחדות, בין צורות הסלעים המיוחדות נוכל לראות בדרך אל ההר את סלע הרוזטה המיוחדת, ובהר עצמו נראה סלע אשר בשל צורתו הוא מכונה רוקה צ'ינצ'אדו ("העץ המאובן"), צורת סלע זו הופיעה בעבר על שטר של 1,000 פזטות ספרדיות.

הגואנצ'ים שהיו הילידים המקוריים של האיים הקנריים כינו את ההר "אצ'יידה". ההר היה קדוש לגואנצ'ים, ובתרבותם הוא נחשב להר מיתולוגי, בדיוק כפי שמתיחסים היוונים להר האולימפוס. הגואנצ'ים האמינו כי טיידה מחזיק את השמים ונמצאו בהר מקומות מחבוא רבים אשר הכילו שרידים של כלי אבן וחרס כאשר החוקרים משערים כי לכלים אלו היה תפקיד בפולחן המקומי כנגד הרוחות הרעות והשטן "גואיוטה" אשר נכלאו בהר על פי המיתולוגיה של הגואנצ'ים.

הטיידה היה עד לא מזמן הר געש פעיל, בשנים 2003 ו- 2004 אובחנה בהר פעילות סייסמית מוגברת, ההתפרצות האחרונה בה התפרץ ההר הייתה לפני כ-800 שנה, מאז מתרחשות בהר התפרצויות קטנות, כאשר האחרונה שבהן התרחשה בשנת 1909. את השפעת ההתפרצויות על הישובים באי נוכל לראות במהלך הטיולים. בשנת 2009 פירסם הממשל המקומי בטנריף כי ההר הוא הר רדום וכי טנריף היא יעד תיירותי בטוח.

בדרך אל ההר נוכל גם לעצור ולבקר במרכז המבקרים של הפארק המסביר על תולדותיו של ההר.

הלבה אשר התפרצה בעבר גורמת לקרקע עשירה בחומרי מזון ומינרלים ובהר נמצאו 169 מיני צמחים מתוכם 58 ייחודיים לאיים הקנריים, ומתוכם 33 ייחודיים לאי טנריף. בסיורנו בהר נוכל לראות יערות של האורן הקנרי המכסה את מדרונות הר הגעש בגבהים שבן 1000 ל- 2100 מ' וגם את העכנאי וילדפרטיי עם פרחיו האדומים ואשר גובהו יכול להגיע ל- 3 מ'.

הפארק משמש כיום גם כאתר למחקרים הקשורים למאדים בשל הדמיון בתנאי הסביבה והתצורות הגאולוגיות. בין השנים 2010 ו- 2018 ביקרו באתר מספר משלחות מחקר לבדיקת מכשירים שונים המיועדים לשימוש במשלחות חקר עתידיות למאדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: