סנט ג'ורדי בברצלונה

החל משנת 1456 מוכרז יום סנט ג'ורדי כיום חגה של ברצלונה והוא מתקיים בכל שנה ב- 23 לאפריל. סנט ג'ורדי הפך לפטרון הקדוש של העיר בעקבות אגדה המסופרת בעיר, אגדה לה מספר גרסאות ואחת מהן מובאת כאן:

פעם, לפני שנים רבות, תקפה מפלצת בעלת ראש נחש את אדמת קטלוניה. זו היתה מפלצת נוראית, שירקה אש והפחידה את כל מי שנתקל בה. היא אכלה כל מה שנקרה בדרכה: עצים, אנשים, בתים ועד לאוניות ומלחים. תושבי ברצלונה נאלצו להסתגר בבתיהם, מוקפים בחומה העצומה שסגרה על העיר.

אבל הזמן עבר, האוכל אזל מהבתים וכל מאמצי התושבים להילחם בדרקון עלו בתוהו. צערם ובכיים הגדול גרם אפילו לנסיכה להתנדב ולנסות להביס את הדרקון, ששהה כל אותו הזמן במערה סמוכה לחומות, צופה על שער העיר. המלך התחנן בפני בתו לא לצאת מהארמון, אבל הצעירה, נחושה בדעתה, לבשה את גלימתה הלבנה ויצאה לכיוון הדרקון, כשכל התושבים עוקבים אחריה במבטם ממגדלי העיר.

בדרכה למערה פגשה הנסיכה אביר על סוס. לאן אתה הולך? שאלה. והוא השיב: באתי להגן עליך. הישארי כאן ואני אילחם במפלצת. הנסיכה ניסתה להניא את האביר מהחלטתו, אך ללא הועיל. לפחות תאמר לי את שמך, צעקה אחריו. ג'ורדי, השיב ודהר אל לב המערה. הקרב היה ארוך וקשה, אבק מילא את המערה והיקשה מאוד על האביר, אבל לאחר יום שלם של לחימה הצליח ג'ורדי להרוג בחרבו את הדרקון, שדם החל לזרום מגופו. מהאדמה הרוויה בדם צמחו לפתע ורדים אדומים וג'ורדי העניק לנסיכה את הוורד היפה מכולם. (YNET – מאיה מאהלר).

ביום סנט ג'ורדי (23/4) אשר הוא יום הולדתם של הסופרים מיגל סרוונטס ושל ויליאם שקספיר מתקיימים בעיר ברצלונה ירידי מכירות ספרים ומכירת וורדים, הנשים קונות לחבר או לבעל ספר והגבר מביא לגברת ורד, ואבוי לו לגבר שלא יביא ורד ביום זה…

האביר סנט ג'ורדי, הפטרון הקדוש של העיר ברצלונה
מופיע בפסל על קיר מבנה ארמון הממשל הקטלוני בכיכר סנט ז'אומה ברובע הגותי של העיר

%d בלוגרים אהבו את זה: