ריקוד הפלמנקו

מקור השם פלמנקו אינו ידוע, ישנה סברה הקושרת אותו למילה הערבית "פלאח", וישנה הסברה הקושרת אותו למילה לטינית "פלמה" (שפרושה בעברית – אש), וזאת בגלל האמוציות הרבות המובאות בריקוד.

הפלמנקו הוא סגנון מוזיקה צועני אשר התפתח בחבל אנדלוסיה הנמצא בדרום ספרד בתקופה שלפני הרקונקיסטה, הכיבוש מחדש של ספרד בידי איזבל ופרננדו, המלכים הקתוליים. הפלמנקו ספג השפעות תרבותיות מכל העמים הרבים והשונים שחיו אז באזור, ספרדים, צוענים, מוסלמים ואף מהיהודים. היסטוריונים ספרדיים סבורים שאומנות הפלמנקו החלה במאה ה- 9 באזור פנג'אב שבהודו, והגיע לספרד ביחד עם הצוענים שהיגרו מהודו לספרד.

מקורו של הפלמנקו הוא בשירת הרועים בהרים, בהמשך צורפה הגיטרה היות והייתה כלי ליווי פופולרי בספרד, ביחד עם מחיאות הכפיים והרקיעות הקצביות.
מאוחר יותר התפתח גם הריקוד, וכך נוצר השילוש המפורסם הכולל שירה, גיטרה וריקוד. בהמשך, בשנות ה- 70 של המאה ה-20 הצטרף גם התוף.

מופע פלמנקו במערות הצוענים בגרנדה

ריקוד הפלמנקו נחלק לסגנונות שונים, כאשר לכל אחד מהם קצב משלו. במקרים רבים הסגנון המסויים מקושר ומשוייך לאזור יחודי באנדלוסיה. סגנון הפלמנקו בעיר סביליה הוא לדוגמא שונה מריקוד הפלמנקו בעיר גרנדה ושונה מהריקוד בחבל קטלוניה.

לפלמנקו בגדים ואביזרים מיוחדים, נעלי עקב, חצאית או שמלה שופעת בד, מניפה, קסטנייטות וצעיף. תור הזהב של הפלמנקו החל בסוף המאה ה-18.

מופע פלמנקו אנדלוסי בעיר סביליה

               

%d בלוגרים אהבו את זה: