כנסיית בום ג'סוס

בעיר בראגה בת ה- 180,000 התושבים יש כנסיות רבות מאוד היות והעיר הייתה בעבר עיר הבירה של האזור ומאוד עשירה. כנסיית "בום ג'סוס" המרשימה נמצאת מחוץ לעיר בראגה, פרוש שם הכנסייה הוא "ישו הטוב של ההר".

כנסיית בום ג'סוס

הכנסייה משמשת כאתר עלייה לרגל ובו קיים גרם מדרגות בזיג זג בסגנון הבארוק המביא אותנו לגובה של 116 מטר. בגבעה בו קיימת הכנסייה כיום ישנם שרידים המעידים על פעילות דתית כבר בשנת 1373, מספר קפלות נבנו במאה ה- 15 ובמאה ה- 16 וכנסיית "ישו הטוב" עם שש הקפלות נבנתה במקום בשנת 1629.

קפלת תפילה

מתחם הכנסייה אותו אנו רואים כיום החל להיבנות בשנת 1722 על ידי הארכיבישוף של בראגה ובמימונו, ובה 24 קפלות המוקדשות לדרך היסורים של ישו. בנוסף נבנה גרם המדרגות בזיג זג המוקדש לחמשת החושים, וכל אחד מחמשת החושים (ראייה, ריח, שמיעה, מגע, טעם) מיוצג בגרם המדרגות על ידי מזרקה שונה, היות ורוב האנשים בתקופה זו לא ידעו קרוא וכתוב המזרקות שימשו כתיאטרון להציג זאת בפני העולים לרגל (בתחתית הפסלים ישנם דמויות חיות המייצגות את החוש או החטאים) ולהכין אותם לקראת הכניסה לכנסייה. הכנסייה בסגנון הבארוק נבנתה בשנת 1725.  

מזרקה המתארת את חוש הראייה

בשנת 1781 נוסף קטע נוסף של מדרגות בזיג זג והוא הוקדש לשלוש המעלות התיאולוגיות (אמונה, תקווה, צדקה) וכל אחת ממעלות אלו הוצג במזרקה מתאימה.

מזרקה המתארת את התקווה (תיבת נח)

היות והגיעו עולי רגל רבים לכנסייה, היא הפכה להיות קטנה מדי ובשנת 1784 היא נהרסה ובמקומה נבנתה כנסייה חדשה בסגנון ניאו קלאסי אשר נחנכה בשנת 1834. במאה ה- 19 השטח מסביב לכנסייה הופקע והפך לפארק ובשנת 1882 הוקם במקום פוניקולור על מסילות המונע בכוחות משקל המים בלבד (קרון אחד בכל קצה של מסילה כאשר הקרון העליון מתמלא ב- 5850 ליטר מים הוא יורד למטה ומעלה באותו הכח את הקרון התחתון כלפי מעלה) ומקשר את העיר בראגה לגבעה ולכנסייה, זהו הפוניקולור הראשון שנבנה בחצי האי האיברי והוא עדיין בשימוש.

הפוניקולור המונעת בכובד המים

המזרקה האחרונה לפני הכנסייה מתארת את עוף הפליקון, המאכיל את גוזליו בבשרו ובדמו שלו בעיתות מצוקה ומחסור באוכל, ובסופו של דבר מת, זוהי בעצם מטאפורה למותו של ישו והעצמתה ותחייתה של הכנסייה.

מזרקת הפליקון

עיצוב כנסיית "בום ג'סוס" וגרם המדרגות בזיג זג השפיע על אתרים נוספים בפורטוגל (למאגה) ובברזיל הקולוניאלית, הצליינים עלו במדרגות לכנסייה (ועל פי המסורת עשו זאת על ברכיהם), ובדרך חוו את טיהור האמונה בעזרת סצנות הפסיון של ישו והמזרקות המתארות אותן, בשיאו של המאמץ בסיום הטיפוס הם מגיעים למקדש האלוהים, הכנסייה בראש הגבעה.

גרמי המדרגות העולים אל הכנסיה
%d בלוגרים אהבו את זה: