מגדל בלם

מגדל בלם אשר נבנה בתחילת המאה ה-16 (1514-1520) נבנה לשמש כחלק ממערכת ההגנה של העיר ליסבון על נהר הטאז'ו. המגדל נמצא כיום על גדת הנהר ברובע בלם אולם בעת בנייתו הוא ניצב על אי בסמוך לגדת הנהר, במרוצת השנים היבשה התחברה אל האי וכך הפך להיות המגדל על שפת הנהר. בשנת 1983 הכריז ארגון אונסקו על המגדל המהווה דוגמה לגותיקה המנואלינית, כאתר מורשת עולמית.

למרות שמטרתו העיקרית הייתה לשמש כחלק ממערכת ההגנה על העיר, בהמשך השנים שימש המגדל בעיקר כבית סוהר, כאשר התאים במפלס הקרקע היו בדרך כלל מוצפים במים, ובמהלך השנים שימש המגדל גם כנקודת מכס.

מגדל בלם

למבנה המגדל 2 חלקים עיקריים:

המוצב  (החלק התחתון) – 
במוצב ישנו אולם מקורה חלקית ובו 16 תותחים, כאשר פתחים עבור תותחים אלו הוכנו מראש בקירות המוצב. המוצב נבנה מקורה חלקית היות ובתקרת האולם קיים פתח גדול לצורך איוורור עשן התותחים, המשטח המקורה אשר נבנה כתקרה חלקית שימש בעת הצורך כקומה שנייה להצבת תותחים נוספים.


המגדל – 
גובהו של המגדל הוא 35 מ' ובו 5 קומות: קומת המסד שימשה כמחסן תחמושת, הקומה הראשונה שימשה את מפקד המוצב, הקומה השנייה נועדה לשימושו של המלך ובה 3 מרפסות מקורות, הקומה השלישית שימשה כאולם שימוע, בקומה הרביעית שכנה הקפלה והקומה החמישית שימשה כמרפסת תצפית.

%d בלוגרים אהבו את זה: