בית הכנסת מונסטיר בסלוניקי

בשנת 168 לפני הספירה מגיעים ראשוני היהודים לעיר סלוניקי ביוון, מתקופה זו ועד למאה ה- 15 הגיעו יהודים רבים לעיר עד שכמחצית מתושבי העיר היו יהודים.
לאחר גירוש ספרד בשנת 1492 הגיעו אל העיר סלוניקי עשרות אלפי יהודים אשר הפכו את העיר למרכז יהודי ספרדי מפואר וגדול. בשל הרוב היהודי של תושבי העיר היא שבתה כמעט כולה בימי השבת כולל הנמל הגדול של העיר. 32 קהילות יהודיות הוקמו בעיר כאשר לכל אחת בית הכנסת שלה עם המנהגים והמסורות היחודיים להם, שפת יהודי ספרד, הלדינו, פרחה בעיר מבחינה שירית ותרבותית.

בית הכנסת "מונסטיר" שבעיר נבנה בין שנים 1927-1925 על ידי יהודים שהגיעו מהעיר מונסטיר (העיר ביטוֹלה שבמקדוניה הצפונית כיום), עיירה ביוגוסלביה לשעבר, הנמצאת בסמוך לגבול יוון והוא תוכנן על ידי האדריכל היהודי א. לוי.

תמונה מיום פתיחת בית הכנסת 1927

בית כנסת זה הוא היחיד בעיר סלוניקי שלא ניזוק בימי מלחמת העולם השנייה, היות ושימש כמחסן של הצלב האדום. בשנת 1987 הוא ניזוק ברעידת אדמה ושופץ בסיוע הממשלה.
כיום, לאחר שיפוץ נרחב שבוצע בבית הכנסת בשנת 2016 הוא פתוח בחגים הגדולים, בלילות שבת ובשבתות בבוקר, והוא בית הכנסת היחידי בעיר בו עורכים עד היום ארועי בת/בר מצוות, וחתונות.

בית הכנסת מונסטיר בסלוניקי כיום

מטיילי "רימון טיולים" שרים בלדינו בבית הכנסת מונסטיר

%d בלוגרים אהבו את זה: