תעלת קורינתוס

כאשר נוסעים לפלופונז ביוון נוכל לפגוש בדרך את תעלת המים שנכרתה בין השנים 1881-1893, החוצה את מצר היבשה של קורינתוס ומחברת את המפרץ בסרוני עם מפרץ קורינתוס ומקצרת מאוד את המרחק בין פיראוס לים האדריאטי.

תעלת קורינתוס, ים אל ים (ויקיפדיה)

כבר במאה ה-7 לפני הספירה נבנתה דרך סלולה בין נמלי העיר קורינתוס ובכך איפשרה מעבר יבשתי של ספינות מלחמה מים לים. תוכניות לבניית תעלה החלו כבר במאה ה-6 לפני הספירה ובימי נירון קיסר (במאה ה-1 לספירה) החלו בחפירתה שהופסקה בהמשך והרעין נזנח לשנים רבות, ורק בשנת 1881 התחדשו העבודות בדיוק על אותו התוואי שנקבע בימי נירון קיסר.

אורך התעלה הוא כ-6.3 ק"מ והיא מקצרת את הדרך שבעבר אורכה היה 320 ק"מ, רוחבה של התעלה בחלקה התחתון הוא 21 מטר (ובחלקה העליון רוחבה 25 מטר), ועומק המים הוא 8 מטר בלבד. את התעלה עוברות כ- 11,000 אוניות בשנה בממוצע, המספר המועט יחסית נובע מכך שברוחב הקיים של התעלה יכולות לעבור בה יאכטות, ספינות תובלה, ספינות תדלוק וספינות תיירים בלבד, אוניות המשא המודרניות מנועות מלהיכנס אליה בגלל רוחבה הצר.

כריית התעלה בסביבות שנת 1890 (קרדיט: ויקיפדיה)

מעל התעלה קיימים שלושה גשרים כאשר אחד מהם הוא למסילת רכבת ואילו השנים הנוספים הם כבישים, עוד הוקמו בקצוות התעלה גשרים שקועים אשר מורמים לצורך מעבר רכבים.

משך הנסיעה ממרכז אתונה לתעלה הוא כשעה וחצי, אם אתם מעוניינים להגיע לאזור הגשר ולבצע תצפית על התעלה יש לרדת מהאוטוסטרדה ולהיכנס לישוב קורינטוס. באזור הגשר בית קפה והאמיצים יכולים לבצע גם קפיצת בנג'י.

ואם אתם כבר כאן אז תוכלו לשלב בסיור באזור גם את העיר נפפיליו הסמוכה, עיר נמל קטנה שהייתה בעברה עיר הבירה הראשונה של יוון המודרנית, ולבקר בעיר העתיקה ובמבצר פלמידי אשר נבנה במאה ה-17 והחולש על העיר.

%d בלוגרים אהבו את זה: