צוקי מטאורה

מטאורה (Meteora), אחד מהמקומות מרהיבי העין ביוון הנמצא במרחק של 375 ק"מ מהעיר אתונה ו- 225 ק"מ מהעיר סלוניקי, בצפון חבל תסליה. פרושו של השם "מטאורה" הוא "תלוי באויר", ואכן זה המראה אותו רואים המגיעים למקום. 
הצוקים המרשימים הנמצאים בשטח של 3.75 קמ"ר, מורכבים מאבן חול ומסלעי משקע בהם שברי סלעים אשר התחברו להם יחדיו (קונגלומרט) והנישאים לגובה של כ- 400 מ' מעל פני האדמה, ונוצרו כנראה מפעילות ססמית אשר גרמה לסלעי משקע לעלות מעל פני האדמה לפני מיליוני שנים, ותהליך בליה ארוך עיצב את מראה הצוקים הייחודי. גרסא אחרת אומרת כי לפני מיליוני שנים פגע באזור מטאור אשר "עיצב" את פני הקרקע  עם תהליך הבליה כתוצאה מהשפעות מזג האויר.

מראה מהאוויר – צוקי מטאורה

ההתיישבות הדתית במקום החלה לפני למעלה מ-1000 שנים, האפשרות להתבודד במקום מושכת בשנת 985 לספירה נזיר דתי אשר מבקש למצוא לעצמו מקום מסתור מבודד.
במהלך המאה ה-11 מגיעות לאזור קבוצות של נזירים המחפשות מקומות להתבודד והם מתיישבים בתוך מנהרות בין סלעי המצוקים. במאה ה-14 מוקם המנזר הראשון על ידי הנזיר אטנסיוס, הקמת המנזר (אשר שמו היה "המטאורון הגדול") ופלישת העות'ומנים ליוון באותה מאה הביאו להקמת מנזרים נוספים על הפסגות הבלתי נגישות כך שהנזירים יוכלו לקיים את הפולחן הדתי ללא חשש, וגם לשמור במקומות מבודדים אלו את אוצרות הכנסיה. במאה ה-16 מגיעה בניית המנזרים במקום לשיא, 24 מנזרים פעלו על הצוקים המבודדים.

מנזר איו סטפנו (מנזר נשים)

כיצד הוקמו המנזרים על ראש המצוקים? על פי הסיפורים של תושבי המקום, המנזרים הוקמו ישירות על פסגות המצוקים ללא כל יסודות, והגישה אליהם בוצעה באמצעות סולמות וסלים אשר חוברו לחבלים (סוג של מעלית בהפעלה ידנית). במאה ה-19 החלו הנזירים לבצע שיפוץ בחלק מהמנזרים שנשארו פעילים ונבנו מדרגות אבן כדי שיהיו נגישים יותר להגעה ולהעברת אספקה.

מעלית במצוקים

במלחמת העולם ה-2, עם כניסת הגרמנים ליוון הופכים המנזרים הנטושים במטאורה לבסיס לפעילות פרטיזנים. הפרטיזנים אשר יצאו מהמקום לפעילות גרילה כנגד הכוחות הגרמנים הביאו להפעלת סנקציות קשות מצד הגרמנים כנגד תושבי הכפר קלמבקה הסמוך לצוקים ואשר תושביו תמכו בפרטיזנים ודאגו להם לאספקה. 

מנזר איאס טריאדוס (מנזר גברים)

בשנות ה-60 של המאה ה-20 מחליטה קבוצת נשים לעלות למנזרים, לשפץ אותם ולהחזיר אותם לשימוש דתי. לאחר שקיבלו אישור מהכנסיה הן מתחילות בעבודות השיפוץ בעזרת אנשי הכפר ואחריהן שבים גם הנזירים למנזרים במטאורה. היום פעילים בצוקי מטאורה 6 מנזרים בלבד, 4 מהמנזרים מאויישים בנזירים ו-2 מנזרים מאויישים בנזירות. סלילת הכביש המחבר בין המנזרים והנגשת המקום, כמו גם צילומי סצינת הסיום בסרט "לעינייך בלבד" מסדרת סרטי ג'ימס בונד (בהשתתפות חיים טופול) במקום, הפכו את צוקי מטאורה לאתר תיירות פופולרי.

%d בלוגרים אהבו את זה: