טירת נוישוואנשטיין

לודוויג השני – מלך בוואריה
את טירת "נוישוואנשטיין" אותה החלו לבנות בשנת 1869, בנה המלך לודוויג השני, הידוע יותר בכינוי "לודוויג המשוגע" אשר נולד בשנת 1845 למלך בוואריה מקסימיליאן השני.

לודוויג גדל כילד מפונק בחצר הוריו, הוא הרבה להתבודד ורוב ילדותו עברה עליו בחברת חבר קרוב יחיד, ביחד הם האזינו ליצירותיו של ריכארד ואגנר אשר היה נערץ על שניהם.

בהיותו בן 18 בלבד ובעקבות מותו של אביו, מוכתר לודוויג למלך בוואריה. ככל שחולף הזמן התנהגותו הופכת למוזרה יותר ויותר, והוא הרבה להתבודד. משרתיו הונחו להכניס את ארוחותיו לחדרו דרך פתח הקבוע ברצפה כדי שאיש לא יראה אותו כשהוא אוכל, את פקודותיו למשרתים היה מוסר מאחורי פרגוד, ומספרים כי כשאחד מהם לא השביע את רצונו, הוא פקד להפשיט מעליו את עורו בעודו חי.

הטירות של לודוויג

בשנות השמונים של המאה ה-19 פרש להתבודדות כמעט מוחלטת בהרי האלפים, בתקופה זו היה עיקר עיסוקו של המלך לודוויג בבניית טירות אגדתיות ויקרות. בשנת 1886 הכריזה ממשלת בוואריה באופן רשמי על היות המלך בלתי שפוי ובלתי ראוי להחזקת סמכויות השלטון. משלחת רשמית מטעם הממשלה הגיעה לשערי טירת "נוישוואנשטיין" אסרה את המלך, ולקחה אותו למעצר בטירת "ברג" הנמצאת ליד העיר מינכן. בערב, ביקש לודוויג לצאת להליכה בטבע ביחד עם רופאו האישי. לאחר רדת החשיכה, כשלא שב מהטיול, החלו לחפש אחריו. עד מהרה נמצאה גופתו כשהיא טבועה לצידה של גופת הרופא, בסמוך לגדת "אגם שטרנברג" (Starnbergersee).

נסיבות מותו של המלך נשארו אפופות מסתורין עד היום. ישנם היסטוריונים הטוענים כי לודוויג היה שפוי לחלוטין והופלל כבלתי שפוי כחלק מקשר שנקשר נגדו. עדות תומכת לכך היא כי הפסיכיאטר שנתן את ההבחנה כי המלך "השתגע" כלל לא בחן או פגש את לודוויג עצמו.
לודוויג זכור כאחד המלכים יוצאי הדופן בתולדות גרמניה, הוא זכה  לפופולריות עצומה בקרב העם, שנבעה ככל הנראה מהימנעותו ליציאה למלחמה ומזהירות בשימוש בכספי הציבור. השימוש בהונו הפרטי לצורך בנית הטירות הקל על קופת המדינה ועל משלמי המסים. יתר על כן, מפעלי הבנייה העצומים אותם הנהיג היוו תמריץ נאה לכלכלת הממלכה. אך בזבוז ההון הכספי המשפחתי על יצירות אמנות וארכיטקטורה הכעיסו מאוד את קרוביו, ולא פעם עלה החשד כי מותו בטביעה לא היה בשל "תאונה". הטענה לא הוכחה מעולם, אך היות המלך שחיין מצטיין והעובדה שמי האגם במקום בו טבע הגיעו רק לגובה מותניו מחזקים את החשד. 

באופן אירוני, מפעלי הבניה של המלך שכמעט והביאו לפשיטת רגל למשפחתו, משמשים כיום כאחד ממקורות ההכנסה הראשיים בבוואריה בהיותם אתרי תיירות פופלריים ביותר בהם מבקרים מאות אלפי תיירים בשנה.

טירת נוישוונשטיין

טירת נוישוונשטיין (Neuschwanstein – "אבן הברבור החדשה"). היא מבצר בסגנון הרומנסק אשר מכיל השפעות ביזנטיות וגותיות, הטירה הוקמה בסמוך לטירת אביו מקסמיליאן השני ב"הוהנשוואנגאו" ונקראה בתחילה "הוהנשוואנגאו החדשה", אולם לאחר מותו של המלך לודוויג שונה שמה של הטירה לשמה הנוכחי. פנים הטירה מעוטר בציורים המתארים סצינות מתוך האופרות של ואגנר, המלחין אותו העריץ המלך לודוויג, ביחד עם מוטיבים קתוליים. לודוויג הקדיש את בניית הטירה לאביר הברבור לוהנגרין המופיע בסיפורי העם הגרמניים, הוא ראה את עצמו כהתגלמותו המודרנית של האביר, שהברבור הוא סמלו.

בניית הטירה ארכה זמן רב, ולאחר שהחלק הראשון בה נבנה עבר להתגורר בה המלך הצעיר כדי שיוכל לפקח על העבודות. בניית הטירה הסתיימה רק 5 שנים לאחר מות המלך, וגם אז לא נבנו חלקים רבים מתוכנית הבניה המקורית.

הטירה מהווה כיום את אחד מאתרי התיירות החשובים ביותר בגרמניה ומבקרים בה כמיליון תיירים כל שנה. כאשר תראו את הטירה, לחלקכם היא תיראה מוכרת. וולט דיסני אשר ראה את הטירה והתלהב מאוד ממנה הורה להעתיקה לממלכתו ואף השתמש בה בסרטו היפיפיה  הנרדמת.

%d בלוגרים אהבו את זה: