אדריכלות בתי הכנסת בספרד

אדריכלות בתי הכנסת של יהודי ספרד היא תמונה המשקפת את תרבות הסביבה בה חיו היהודים באותה עת. בעת הגירה מרצון או מהכרח לוקח עימו הנווד היהודי את התרבות והמקורות מהם הגיע.

העיר טולדו:

בעיר טולדו מוכרים לנו כ- 50 בתי כנסת ערב הגירוש, רובם של בתי הכנסת נעלמו במשך השנים. כיום ניתן להיכנס (בתשלום) אל 2 בתי הכנסת הבאים:

בית הכנסת סנטה מריה לה בלנקה:

בית הכנסת סנטה מריה לה בלנקה

בית הכנסת הגדול והמרכזי של העיר טולדו נבנה בשנת 1205, על ידי דון יוסף אבן שושן והוא בעל מבנה טרפזי לא שווה אשר הותאם לתוואי הרחוב (אורכו 26 מ', רוחבו 18-23 מ'), לבית הכנסת ספינה ראשית ו-2 צדדים. מבחינה ארכיטקטונית בית הכנסת דומה במראהו הפנימי למבנה המסגד הגדול בקורדובה אשר נבנה בסגנון המודחר, סגנון מוסלמי אשר המשיכו להשתמש בו בבניית כנסיות בספרד גם לאחר הכיבוש הנוצרי מחדש, הרקונקיסטה. החלונות העגולים הקיימים כיום במבנה ומכניסים אור לתוכו הוספו בשנים מאוחרות יותר, בעבר וכאשר שימש המבנה כבית כנסת השתמשו לצורך הארת המבנה בעשישיות רבות.

חפירות שבוצעו מאחורי מקום ההיכל בבית הכנסת חשפו חדר אשר בו כנראה אוחסנו ספרי הקודש. עיצוב החדר ותקרתו זהים לעיצובו של חדר המחרב שנמצא במסגד הגדול בעיר קורדובה.

בית הכנסת אבולעפיה (אל טרנזיטו):

בית הכנסת אבולעפיה

בית הכנסת נבנה ליד ביתו של דון שמואל הלוי אבולעפיה שהיה שר האוצר של המלך פדרו, דון שמואל הלוי אבולעפיה בונה את בית הכנסת שלו (בית הכנסת נבנה לשימושו האישי) בדומה לעיצוב החזית בארמון האלקזר שבעיר סביליה, הארמון ששימש את המלך פדרו. כל העיטורים נבנו מסטוקו, תבניות גבס היוצרים את דימוי התחרה. בעיר פס שבמרוקו נבנה בשנת 1920 בית כנסת הזהה בעיצובו לבית הכנסת של דון שמואל אבולעפיה.

העיר קורדובה:

בית הכנסת בקורדובה שניתן להיכנס אליו (בתשלום) נבנה על ידי גביר שהיה בעל יכולת כלכלית לבנות אותו, זהו בית כנסת קטן ומעוטר שנבנה לשימוש היחיד (שימושו האישי של הגביר ובני משפחתו). בית הכנסת הוא דו-קוטבי, כלומר מצד אחד ההיכל ומצד שני חדרון קטן. 

בבית הכנסת לא הייתה עזרת נשים, והגברים התפללו ביחד עם הנשים והילדים כמשפחה אחת. הגלריה הקיימת כיום בבית הכנסת נבנתה רק לאחר הגירוש, כאשר המקום הפך לכנסייה. בבתי כנסת קטנים כדוגמת בית הכנסת בקורדובה לא נבנתה תיבה במרכז בית הכנסת בגלל גודלו הקטן, היות ולא היה מקום, נבנו תיבות מעץ מוגבהות אליהן טיפסו במדרגות, לתיבות אלו אין כיום זכר בבתי הכנסת בספרד והן אבדו במהלך השנים.

                   

%d בלוגרים אהבו את זה: