הפירמידות של גוימאר

הפירמידות של גוימאר נמצאות בכפר גוימאר שבמזרח האי טנריף. המבנים הללו הם עדיין עד היום חידה לחוקרים, במשך שנים רבות שררה האמונה שהפירמידות נבנו על ידי האיכרים המקומיים אשר סיקלו אבנים מהשטח שלהם וערמו אותן בקצה השדה. מנהג זה היה נפוץ באיים הקנריים ודיווחים של התושבים המקומיים וגם תמונות ישנות מראים כי היו פירמידות כאלו במקומות רבים על האי, אך רובן נהרסו במשך הזמן כי היו חסרות תועלת והתושבים השתמשו באבן כחומר בנייה נגיש, זמין וזול. באזור גוימאר היו תשע פירמידות שמתוכן נותרו כיום רק שש. לפירמידות אין את הצורה שאנו רגילים לראות כמו הפירמידות שבמצרים, כאן מדובר במבנים שבסיסן מלבני והבנויות מחמש מדרגות, ויש להן דמיון לפירמידות של בני המאיה והאצטקים שבמקסיקו.

הפירמידות

בשנת 1991 האתר נבדק על ידי החוקר תור היירדאל שמצא כי האדמה עליה נבנתה פירמידה עברה ישור, מקור האבנים הוא בסלעי לבה ולא אבנים מהשטח הקרוב וכן האבנים שבצלעות הפירמידה עברו סיתות. עוד מצא החוקר ממצא מדהים וכי לכיוון שבו בנויות הפירמידות באתר בגוימאר יש משמעות אסטרונומית. מפיסגת הפירמידה הגדולה ביותר ניתן לראות ביום הארוך ביותר (נקודת ההיפוך של הקיץ) שקיעה כפולה – השמש שוקעת מאחורי פסגת הר גבוה, עוברת אותה, מופיעה שנית ושוקעת מאחורי הר נוסף פעם שנייה. עוד ממצא אסטרונומי הוא שלכל הפירמידות יש מדרגות בצדן המערבי, בקצה המדרגות ניתן לראות את זריחת השמש בבוקר של נקודת ההיפוך של החורף, היום הקצר ביותר.

למרות המחקר שנעשה במקום, עדיין לא הצליחו לגלות את גילן של הפירמידות וגם מי בנה אותן. עד לכיבוש הספרדי במאה ה- 15 גוימאר היה משכנו של אחד מעשרת ה"מנסיס", המלכים של טנריף. המקום ממנו באו הגואנצ'ים איננו ברור. המעבר מהיבשת הקרובה, קשה בגלל זרמי הים, ונוח יותר להגיע לאיים הקנריים מאירופה ומאזור והים התיכון.

התאוריה של היירדאל היא כי האיים הקנריים היו בסיסים למסחר קדום בין יבשת אמריקה לים התיכון ואפילו כריסטופר קולומבוס עשה בו שימוש לפני מאות שנים. להוכחת התאוריה שלו בנה היירדאל בשנת 1970 ספינת פפירוס והראה כי ניתן לשוט מצפון אפריקה לאיים הקריביים בשיטות הספנות הקדומות, כשהפליג ממרוקו לברבדוס על ספינת פפירוס. שחזור מלא של ספינת הפפירוס נמצא במרכז המבקרים שאתר הפירמידות

דגם ספינת הפפירוס במרכז המבקרים שבמתחם הפירמידות
%d בלוגרים אהבו את זה: