מלחמות שוורים

מופע "מלחמת שוורים" נחשב לאחד מהסימנים המובהקים של התרבות הספרדית והמקובל בכל המדינות הדוברות ספרדית. במופע נלחם "המטאדור" עם פר, לרוב עד להריגת הפר, סוג של הפגנת אומץ לב בלחימה מול חיה גדולה ושועטת.
הפרים המיועדים להשתתף במלחמות השוורים מגודלים במיוחד למטרה זו בחוות מיוחדות, במהלך "הכנתם" להשתתפות בקרב תולים מטענים כבדים על הצוואר, נותנים להם חומרים משלשלים, כורתים חלק מהקרניים שלהם אשר משמשים אותם לחוש ההתמצאות, וממש לפני הקרב מכניסים אותם לחדר חשוך ומורחים חומרים על עיניהם כדי שיהיו מסונוורים ביציאתם אל הזירה. כל ה"הכנה" הזו נועדה להחלשת הפר לקראת השתתפותו במופע.

גם הסוסים עליהם רוכבים ה"פיקאדורים" עוברים "הכנה" לקראת הקרב, מכניסים נייר עיתון רטוב לאוזניהם כדי שלא ישמעו ויבהלו מרעש הקהל, חותכים את מיתרי קולם כדי שלא יצהלו במהלך המופע ויבהילו את הפר, מכסים את עיניהם כך שלא יוכלו לראות ולהיבהל מהפר הקרוב אליהם. הסוסים המשתתפים בקרבות אלו הם סוסי עבודה זקנים אשר כבר לא יכולים לשמש לתפקידם המקורי והם נמכרים לשמש כסוסי ה"פיקאדורים" במופעים, רק בשנים האחרונות הם זכו למגינים שיגנו על גופם מנגיחת הפר.

למופע סדר נוקשה בשלוש מערכות:

במערכה הראשונה, "הפאונס" מטעה את הפר בעזרת השכמייה, וה"פיקאדורס" הרכובים על הסוסים משליחים את החניתות שברשותם על הפר.

במערכה השנייה, ה"בנדריירו" המחזיק בידיו את הדגלונים המחודדים, דוקר ונועץ אותם בעורף הפר.
מטרת כל ההקדמות עד כה הם להחליש את הפר ולהכין אותו לקראת המיפגש עם "המטאדור".

במערכה השלישית, נכנס המטאדור שהוא כוכב המופע, ובידו יריעת בד אדומה (מולטה) כשבתוכה הוא מחזיק את חרבו. הטרת "המטאדור" היא להכניע את הפר ולנעוץ את החרב ישירות בלב, על אומץ ליבו המופגן של "המטאדור" במהלך המופע ומידת השליטה בפר, זוכה "המטאדור" לתשואות הקהל. 

בעיר רונדה, זירת לחימת השוורים הראשונה בספרד משנת 1785

על-פי אומץ הלב המופגן במהלך המופע ועל-פי תשואות הקהל המנפנפים במטפחותיהם מחליט נשיא המועדון בסיום על "הניקוד" לו זוכה "המטאדור", ניקוד המתבטא בכריתת אוזן אחת או שתיים, או את זנב הפר.

שבירת מיתוס – אין כל חשיבות לצבע יריעת הבד (המולטה) אותה מחזיק "המטאדור", הפר הוא עיוור צבעים.

%d בלוגרים אהבו את זה: