הגשר על הנהר קוואי

"הגשר על הנהר קוואי" המפורסם עליו כולם שמענו הפך להיות כזה בעקבות סרט המלחמה הבריטי משנת 1957, המבוסס על ספר בשם זה שכתב פייר בול. הסרט מספר את סיפורם של שבויי מלחמה בריטים הכלואים במחנה שבויים יפני במזרח הרחוק בזמן מלחמת העולם השנייה. עלילת הסרט היא בדיונית, אך היא מבוססת על בניית גשר רכבת על נהר "מיי קלונג" שבמערב תאילנד, במקום שכונה "מה קאם", חמישה קילומטרים מהעיר קנצ'נבורי.                                           

הגשר על הנהר קוואי

הסרט זכה להצלחה קופתית אדירה ולשבעה פרסי אוסקר, מנגינת הפתיחה של הסרט "המארש של קולונל בוגי", המבוצעת בשריקה, הפכה להיות אחת המנגינות הקולנועיות הידועות והמפורסמות ביותר.

על פי ועדת קברי המלחמה של חבר העמים הבריטי:

"מסילת בורמה-סיאם הידועה לשמצה, נבנתה על ידי שבויי מלחמה מחבר העמים, הולנדים ואמריקנים. זה היה פרויקט יפני שהונע על ידי הצורך ליצור רשת תקשורת טובה יותר לתמיכה בצבא היפני בבורמה. במהלך בניית המסילה מתו כ-13,000 שבויי מלחמה ונקברו לצידי המסילה. 80 עד 100 אלף אזרחים נוספים מתו ביישום הפרויקט, במיוחד עובדי כפייה שהובאו ממלאיה ומאיי הודו המזרחית ההולנדים או שגויסו בתאילנד ומיאנמר (אז סיאם ובורמה). שני כוחות של עובדי כפייה, האחד בסיאם והשני בבורמה החלו את הסלילה בקצוות מנוגדים של המסילה והתקדמו זה לקראת זה".

על הגשר

בבית הקברות הצבאי השוכן בעיר קנצ'נבורי נקברו 6,980 שבויי המלחמה בריטים, אוסטרלים והולנדים אשר מתו בעקבות עבודות הכפייה בהם הועסקו על ידי שוביהם היפנים. בסיום המלחמה נאספו גופותיהם מאתרי הקבורה הזמניים במחנות השבויים לאורך תוואי המסילה והם הובאו לקבורה אל אחד משלושת בתי העלמין הצבאיים (2 בתאילנד ואחד בבורמה) המטופחים גם כיום בכל הכבוד הראוי. בית העלמין בקנצ'נבורי הוא הגדול בהם, ובו גם קבורים 3 חללים יהודים.

%d בלוגרים אהבו את זה: