קרב תרמופילאי

הקרב ה-2 מבין 4 קרבות בין הפרסים לבין היוונים אשר נערך בשנת 480 לפנה"ס במיצר תרמופילאי שבמרכז יוון. קרב בו הוביל בראש לאונידס מלך ספרטה צבא בן שבעת אלפים לוחמים מהברית ההלנית לבין הצבא הפרסי בו היו בין 250 ל-360 אלף לוחמים אשר ניסה לפלוש ליוון דרך מעבר תרמופילאי הצר. היוונים הצליחו להדוף את התקפות הפרסים במשך שבעה ימים, עד אשר יווני בן המקום גילה לפרסים את מיקומה של דרך הררית עוקפת דרכה איגף כח מובחר מצבא פרס את הצבא היווני ולבסוף ניצח אותו. לאונידס שיחרר את הלוחמים מהברית ההלנית מהקרב ונשאר עם 300 לוחמיו הספרטנים ללחום בפרסים עד המוות. הקרב, ואומץ הלב של ליאונידס והלוחמים הספרטנים מול כוח רב מהם, הפכו למופת של אומץ לב שמלווה מאז את תרבות המערב.

מפת הקרב ומעבר תרמופילאי (ויקיפדיה)

מלך פרס חשיארש הראשון המזוהה עם המלך אחשוורוש קיבל החלטה להמשיך את התפשטותה של האימפריה הפרסית אשר נעצרה לאחר ההפסד בקרב מרתון (הקרב הראשון בין פרס לערי יוון). כהכנה לקראת הפלישה הפרסית המתוכננת התאגדו ערי המדינה של יוון בברית אשר כונתה "הליגה ההלנית" בהנהגת מלך ספרטה מתוך הכרה בעליונותם הצבאית של בני העיר ספרטה.

המעבר היה צר ורוחבו לא עלה על כמה מאות מטרים בין הים לצוקי ההרים, היוונים הגיעו למקום והחלו לשקם ולבצר את החומה העתיקה שניצבה שם וגם הציבו חיל משמר בדרך צדדית בהרים אשר דרכה ניתן היה לעקוף את המעבר שהיה היחיד בו יכלו הכוחות הפרסים לעבור, ומכאן חשיבותו האסטרטגית שעשויה הייתה למנוע מהם לכבוש את שאר שטחי יוון.

מלך פרס חשב שצבאו ינצח את היוונים בגלל מספרם הרב של הלוחמים הפרסים אך בכל זאת שלח שליחים אל מלך ספרטה לאונידס והבטיח לו את כתר יוון במידה וישתף עימו פעולה ויכנע ללא קרב, התשובה של ליאונידס למלך פרס: "אם היה לך מושג כלשהו בדבר הנושאים הנשגבים בחיים, היית נמנע מלחמוד רכושם של אחרים. עבורי, מוות למען יוון עדיף לעומת היותי שליט יחיד על בני עמי". לאחר קבלת תשובתו של לאונידס, שלח אליו חשיארש דרישה שהספרטנים ימסרו את נשקם, על דרישה זו ענה לו לאונידס: "בוא, קח אותם".

פסלו של ליאונידס

חשיארש שלח את כוחותיו לקרב מול היוונים במעבר המבוצר, אך ההתקפה נהדפה והקרב הפך לטבח של היוונים בפרסים שבמהלכו איבדו הפרסים אלפי חיילים מבלי שהצליחו לנצח את היוונים ולעבור דרך המעבר. למזלו של חשיארש הגיע למחנה הפרסים יווני תושב המקום אשר סיפר לפרסים אודות המעבר העוקף והצר בהרים. חשיארש שלח את יחידה העילית הפרסית (בני האלמוות) יחידה בת 10,000 הלוחמים אשר הצליחו לאגף את היוונים. כשראה לאונידס שהמצב אבוד, הוא שיחרר את בעלי הברית היווניים, ונשאר ביחד עם חייליו הספרטנים להגן על המעבר. הקרב נמשך עוד זמן קצר עד שאחרון החיילים הספרטנים נהרג. לאחר פתיחת המעבר המשיך הצבא הפרסי דרומה והגיע עד לעיר אתונה ושרף אותה. בהמשך הקרבות בין הפרסים ליוונים, הניצחון הימי של האתונאים בקרב סלמיס (הקרב ה-3) והניצחון היבשתי שלהם בקרב פלטיאה (הקרב ה-4) לאחריו, הצליח לעצור ולבלום את התקדמות הפרסים, והם נאלצו לסגת בחזרה צפונה.

במקום הקרב במעבר תרמופילאי הוצבה אנדרטה המנציחה את זכר הלוחמים שנפלו בקרב, על האנדרטה נחרטו המילים:

"הו עובר אורח, הודע נא ללקדאימונים (הספרטנים, אשר הגיעו מחבל לקדאימון) כי כאן אנו שוכבים, נאמנים לחוקיהם

מטיילי "רימון טיולים" באנדרטת תרמופילאי

מאז שהתרחש, שימש הקרב בתרמופילאי השראה ליצירות תרבותיות רבות ומגוונות וכן נעשו לו מספר עיבודים קולנועיים. הסרט "300 הספרטנים" נוצר בשנת 1962 בשיתוף פעולה עם הממשל היווני. סרט אחר הוא הסרט "300" משנת 2007 שהוא עיבוד קולנועי לרומן מאת פרנק מילר ובכיכובם של ג'רארד באטלר כלאונידס מלך ספרטה ורודריגו סאנטורו כמלך פרס.

הטריילר של הסרט 300

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: