האתר הארכיאולוגי בדלפי

מקדש אפולו באתר בדלפי

העיר דלפי נמצאת במרכז יוון כ- 180 ק"מ מהעיר אתונה וליד מרגלותיו של הר הפרנסוס. תחילת ההתיישבות במקום החלה לפני כ- 2500 שנים בכפר קטן שנקרא קסטרו. עד שנת 1892 היה האתר הארכיאולוגי גל חורבות הקבור מתחת לכפר, בשנה זו הוחלט להעביר את הכפר 1.5 ק"מ מערבה (העיר דלפי של היום) ולחשוף את האוצר הקבור מתחת למבני הכפר.

חפירות מקדש אפולו בכפר קסטרו (ויקיפדיה)

למה דלפי? מקור השם הוא על פי גרסה אחת מהמילה היוונית דלף שמשמעותה חלל או מהמילה דלפוס שמשמעותה רחם, מילים המרמזות לקשר עם האלה גאיה, אלת האדמה, אשר ביוון הקדומה מתחם דלפי היה מקודש לה, והאלה שכנה בו מתחת לאדמה עם בנה, נחש הפיתון. הגרסה השניה לשם העיר קשורה לאחת מהאגדות הקשורות לאל אפולו (אל השמש, המוזיקה, הרפואה והנבואה. בנו של זאוס ואחיה התאום של ארטמיס – אלת הצייד), אשר הגיע לדלפי בצורת דולפין ועל גבו נשא כוהני דת מכריתים.
האגדה מספרת שכאשר בגר אפולו הוא יצא לחפש מקום לבנות בו את מקדשו וממנו הוא יוכל לנבא נבואות לבני האדם, הוא הגיע למתחם בדלפי אשר היה עד אז מקודש לאלה גאיה, אלת האדמה, אשר שכנה בו מתחת לאדמה כאשר בנה, נחש הפיתון מגן עליה. אפולו הורג את נחש הפיתון ובונה במקום מקדש.

עם מטיילי "רימון טיולים" ליד שרידי מקדש אפולו

מקדש אפולו הראשון נבנה במאה ה-6 לפנה"ס ונהרס, על שרידיו נבנה מקדש נוסף במאה ה-4 לפנה"ס אשר נהרס אף הוא, ולקראת סוף המאה ה-4 לספירה נבנה מקדש נוסף במקום, אשר את שרידיו ניתן לראות עד היום באתר.
האתר בדלפי היה ידוע מאוד בעולם היווני בזכות 2 דברים אשר נמצאו בו, אבן האומפאלוס אשר סימנה את האתר כטבור העולם, ובאורקאל מדלפי אשר שכנה במקדש במקום.
האורקל מדלפי שימשה כמרכז דתי בו ישבה הפיתייה ששימשה כנביאה בשמו של אפולו וקישרה בין בני האדם לאלים, היא שמעה את בקשות האנשים שעלו אליה לרגל מכל רחבי העולם ההלני וענתה בשמם של האלים. השאלות אל הפיתייה עסקו בדרך כלל בענייני דת, מלחמה, נישואין וטוהרה, התשובות שנתנה הפיתייה היו תמיד לא ברורות וכללו מילמולים רבים כמו גם חידות אשר פורשו על ידי כוהני הדת של המקדש במספר דרכים ולא באופן חד משמעי. האורקאל אשר הייתה נתונה בטראנס (על פי מחקרים שנערכו במקום נמצא כי כנראה הייתה נתונה להשפעת אדי אתאן, מתאן ואתילן אשר עלו מהאדמה במקום בו ישבה ואשר יכולים לגרום לעירפול ולשכרון חושים, על פי המיתולגיה, התערפלה האורקאל מאדי גופתו של נחש הפיתון אשר אפולו הרג בבטן האדמה).

בית האוצר של האתונאים

אז כיצד ידעה האורקאל מה לענות ולמי? המגיעים במתחם שהו באתר מספר ימים/שבועות עד שהגיע תורם לשאול שאלות את הפיתייה, בזמן זה הפעילו כוהני הדת במקום מודיעים רבים באזור השוק בו שהו המגיעים אשר שמעו את צרותיהם והעבירו לכהני הדת, וכך ידעו הכוהנים, להם היה כבר מודיעין על צרותיו של הפונה, כיצד ומה לפרשן ממילמוליה של  הפיתייה. החשיבות הרבה אשר יוחסו לנבואותיה של האורקאל הביאו למקדש ראשי ממשל רבים מיוון וממדינות האזור אשר ביקשו לדעת מה צופן להם העתיד בטרם יצאו למלחמות וכיבושים, ויקבלו החלטות גורליות.

פסל הרוכב מברונזה

במתחם בדלפי נמצא מוזיאון סגור ובו פריטים ארכיאולוגיים אשר נמצאו באזור, וכן מוזיאון פתוח ובו מתחם השוק (האגורה), שרידי מקדשים בהם גם מקדש אפולו, ואמפיתאטרון. מומלץ לבקר במוזיאון הסגור וגם במוזיאון הפתוח.

רוצים לשמור על קשר?, סמנו כאן בהמשך…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: